Fogyjunk, vagy hízzunk?

Túlélés testi szinten. 
Hogyan van az, hogy minél jobban akarunk fogyni, annál jobban hízunk?

A belénk épített túlélő automata testi szinten is működik és a formális logika szerint néha nagyon furcsa dolgokat művel velünk. A testünk a sok összetevős kaotikus rendszerek szabályai, nem pedig a klasszikus fizika szabályai szerint működik. Testünk is, hasonlóan, mint a sejtjeink, visszacsatoló rendszerként működnek. Ha nem változik semmisem a külvilágból jövő információkban, akkor ugyanúgy működnek ma, mint tegnap. De mi van, ha megváltozik a környezet, valamilyen anyagból kevesebbet kap, mint tegnap. Ilyenkor visszakapcsol az automatánk, és azt mondja, hogy várhatóan holnap is kevesebb lesz ebből, és eszerint alakítja folyamatokat, hogy ilyen feltételek mellett is túlélje a helyzetet a testünk.

Túlélő automatánk, avagy fogyás helyett hízás

Barátaim sokszor panaszkodnak, hogy minél többet fogyóznak, annál jobban híznak! Hogyan lehetséges ez? Mindenkinek van egy napi energiaigénye, még akkor is, ha nem csinál semmit. Az automatánk rááll erre az értékre és megjegyzi! Mi van, ha hirtelen elkezdünk fogyózni? Ma kevesebb kalóriaértékű táplálékot veszünk magunkhoz, mint tegnap.  Az automatánk tudomásul veszi ezt, és bekapcsol más energianyerő útvonalakat. A belső energiaraktárakban kezd keresgélni. De az energiaraktáraknál van egy felhasználási sorrend. Első a raktárak közül a máj glikogénraktára, ha üres a raktár, akkor továbbmegy az automata a fehérjeraktárakhoz, az izmokhoz, és elkezd energiát nyerni az izmok fehérjéinek lebontásából. De ennél a raktárnál vannak gátló mechanizmusok, csak a használaton kívüli izmokból vehet el fehérjét az energianyeréshez.

Zsírégetés helyett izomcsökkenés

Ha nincs olyan használaton kívüli izomzatunk, akkor továbbmegy a zsírraktárakhoz, és a zsírt égeti, hogy energiához jusson az alapanyagcsere. Mi a jó abban, hogy az üres glikogénraktárak után először a fehérjeforrásokat keresi, majd csak a legvégén a zsírraktárakat? Ha az izomszövet fehérjéit bontjuk, azzal csökken az izomszövetünk, de mivel egy gramm izomszövet négyszer akkora energiát fogyaszt a puszta létével, mint egy gramm zsírszövet, ezért az izom csökkentésével a napi energiaszükségletet is négyszer jobban csökkentjük mintha a zsírszövetet bontotta volna a szervezetünk.

A gyötrő koplalás miatt feladjuk a fogyókúrát és frenetikusan elkezdünk hízni!

Mi van a fogyókúra (koplalás) kezdeténél? Először az izomzatunk fogy. Ezzel energiát nyerünk, de egyben csökken a napi energiaszükségletünk is. Ha nem mozgunk, nincs az izomzatunkra szükség, az automatánk nagyon le tudja vinni a napi energiaigényünket az izomfehérjék bontásával. Miközben roppantul szenvedünk, mert az éhségérzetünk nagyon erős. Ha elég kitartóak vagyunk az éhezésben, akkor elérhetjük azt is, hogy az alapenergiát a zsírszövet lebontásából nyerjük, de mindenképpen ez az utolsó stádium. A napi energiaigényünket drasztikusan levittük az izomzatunk csökkentésével, de már nem bírjuk tovább a gyötrő éhezést. Feladjuk a fogyókúrát és újra elkezdünk enni normálisan. Mi történik most? A túlélő automatánk az aznap érvényes napi szükséglet feletti energia-bevitelt fölöslegnek fogja elkönyvelni, így, mint a fölösleget mindig, a zsírraktárakba irányítja a „plusz bevételt”. Mit tapasztalunk egy-két hét múlva? Miközben az izomzatunk visszafejlődött, a zsírszövetünk csaknem a duplájára nő, ahhoz képest, mielőtt a fogyókúrát elkezdtük.

Sohase koplalj, inkább mozogj!

Mi ebből a tanulság? Sohase próbálkozzunk passzív koplalással lefogyni. Bár ez is lehetséges, de akkor a koplalást életformává kell tenni, mint ahogy a fakírok teszik. A tevékeny, mai kor embere, csak mozgásfokozással, vagy rendszeres edzéssel, tud a zsírszövetet csökkentve lefogyni. Ha ugyanis az izomzatunkat használjuk, akkor az automatánk az izomszövettől elfordul, és a zsírszövetekhez megy a napi energia fedezéséért. Ebben az esetben még éhezés nélkül is elérhetjük a zsírvesztést, mert az aktív izomzattal a gyötrő koplalás helyett csak az edzés intenzitását kell növelnünk, ha többet akarunk fogyni.

A következő részből kiderül hogyan hat ránk a szénhidrát fogyasztás és mely típusú szénhidrátokat fogyaszd inkább! Tudod mik azok a neoszénhidrátok?